Kamna
Nebojte se, zimu si můžete oblíbit i vy.
Jak na to? Představte si toto – sedíte v pohodlném křesle, čtete si pěknou knížku nebo sledujete napínavý film. U toho si dopřáváte skleničku dobrého červeného vína nebo hrnek horkého čaje či voňavé kávy.
Že s vámi taková představa nic nedělá? Však ji ještě vyšperkujeme. Přimyslete si ještě veselé práskání dřeva a příjemné teplo. Chybí tomu totiž pěkná krbová kamna. Díky nim už je ta představa dokonalá, že? A u představy nemusí zůstat, pořiďte si krbová kamna a změňte ji ve skvělou realitu.
Ušetříte spoustu peněz
Kromě toho, že vám zpříjemní dlouhé zimní večery, ale mají krbová kamna spoustu dalších praktických výhod. Především díky nim ušetříte spoustu peněz. V porovnání s topením plynem i elektřinou se jedná o nejlevnější způsob vytápění. To platí i v případě, že nemáte na zahradě k dispozici vlastní dřevo a budete si jej muset kupovat. Kamna navíc vaší domácnost vyhřejí příjemným sálavým teplem – a to velmi rychle.
Hezký doplněk domácnosti
Zároveň se krbová kamna mohou stát stylovým doplňkem vaší domácnosti. A v neposlední řadě – nezapomínejte na to, že pohled do plamenů ohně je uklidňující. Uvidíte, že i když přijdete z práce vystresování a zahledíte se do ohně, hned se budete cítit příjemně relaxovaní a dobře naladění.
Vybíráme krbová kamna
Na výběru krbových kamen není nic těžkého. Je ale potřeba dbát na tři základní faktory:
- velikost vytápěných prostor
- využití kamen
- druh vytápění
Velikost vytápěných prostor
Nejdůležitější otázkou je, jak velké prostory chcete pomocí kamen vytápět. Kapacita kamen musí jejich velikosti odpovídat. Pokud byste zvolili kamna příliš malá, nedokázala by vaši domácnost dostatečně vytopit. Naopak jestliže byste si vybrali kamna se zbytečně velkou výhřevností, museli byste neustále větrat a snižovat přívod vzduchu až tak, že by klesla teplota v kamnech a uvolněné plyny by se nevznítily. Docházelo by tak k neekologickému spalování a zároveň by se zanášela kamna i komínové těleso.
Využití kamen
Při výběru kamen rozhoduje i to, kde je budete využívat. Jestli je budete mít v domácnosti, kde žijete celoročně, nebo jen v nějakém sezonním objektu, jako je chata či chalupa, kam jezdíte jednou za 14 dní. V rekreačních objektech je totiž potřeba vytápění obvykle menší, takže jsou vhodnější i menší krbová kamna. V domácnosti je pak třeba dbát spíše na individuální nároky na teplo a požadavky všech členů rodiny.
Druh vytápění
Další otázkou je, jestli budete kamna využívat jako primární nebo jen sekundární zdroj tepla. Jestliže budou sloužit jako primární (tedy nejdůležitější) zdroj, musí krbová kamna odpovídat velikosti bytu. Nejvhodnější jsou konvekční kamna, která jsou typická tím, že teplo dobře a rovnoměrně šíří. Mají i další výhody – jejich povrchová teplota po stranách a vzadu je nižší než u sálavých kamen, takže jsou bezpečnější pro děti a i nábytek můžete umístit blíž. Konvekční kamna totiž mají ještě jeden plášť navíc, aby mohl vzniknout meziprostor, kterým se teplo z kamen převádí do vzduchu.
Pokud ale budete mít krbová kamna jen jako sekundární zdroj tepla a bude vám stačit, když budou přitápět třeba jen v jedné místnosti, pořiďte si raději některý z menších typů kamen.
Jaký materiál je nejlepší?
- litina
- vnitřní ohnivzdorný materiál
- Senotherm
Litina
Až zvolíte správnou velikost kamen, zaměřte se i na to, jaké materiály byly při jejich výrobě využity. V celé spalovací komoře by měla být kvalitní litina. Je totiž odolná vůči mechanickému poškození, vydrží opakovanou vysokou tepelnou zátěž a je tvarově stálá – a právě díky tomu budou dvířka krbových kamen vždy dobře těsnit. Litina zároveň nabízí rovnoměrnou distribuci tepla a udrží ho delší dobu. Dejte si pozor na to, že někteří výrobci litinou pokrývají pouze kritická místa. Vyberte si raději kamna, která mají litinu v celé spalovací komoře.
Vnitřní ohnivzdorný materiál
Na obložení spalovací komory by měl být využit kvalitní ohnivzdorný izolační materiál, jako je šamot nebo vermikulit. Napomáhá totiž zvyšování teploty ve spalovací komoře, čímž zvyšuje výkon kamen.
Senotherm
Důležitý je také antikorozní nátěr, který je odolný vůči teplu a ihned nezesvětlá a nezmění odstín. Velmi vhodný je Senotherm.
Krbová kamna – co je možné v nich spalovat?
- dřevo
- brikety
Dřevo
Dřevo je levné palivo, které je zároveň velmi ekologické a vytopí místnost rychle a příjemně. Využít můžete v podstatě všechny druhy dřeva. Největší výhřevnost má tvrdé dřevo, mezi které patří buk, dub a jasan. Nepoužívejte ale impregnované či natírané dřevo či dřevotřísku, při spalování by vznikal jedovatý kouř. Nevhodné je také mokré či nevyzrálé dřevo, pro kamna je nejlepší dřevo, které obsahuje méně než 20 procent vlhkosti. V praxi to znamená, že by měkké dřevo mělo schnout minimálně 1 rok, tvrdé dřevo pak 2 roky, a to na krytém a dobře větraném místě. Mokré dřevo špatně hoří a hodně se z něj kouří.
Brikety
Brikety můžete využít spíše jako doplňkové palivo. Vydrží totiž topit dlouho a na žhavých uhlících snadno vzplanou. Vhodné proto jsou hlavně k vytápění přes noc.
Co do kamen nepatří?
Nikdy nepoužívejte do kamen kapalná paliva, plasty, umělé hmoty nebo odpadky. Docházelo by k uvolňování agresivních látek, které poškozují kamna i komínové těleso korozí, čímž výrazně snižují jejich životnost.
Věděli jste že
Firma Morso má již více než 150 let zkušeností s výrobou kamen na dřevo a vždy měla vedoucí postavení při vývoji nových typů krbových kamen.